צלילה במערות

מערות הים באילת

אילת היא עיירת נופש קטנה וסובטרופית על שפת ים סוף. זהו יעד פופולרי למטיילים ברחבי העולם בגלל האקלים החם והסביבה התת-ימית המגוונת שלו. הצלילה באילת מציעה מגוון מדהים של מערות תת-מימיות בכל ימות השנה עם מאפיינים ייחודיים. פעילות זו היא דרך מצוינת לגלות את החיים הימיים המגוונים המאכלסים את המערות היפות בעולם.

הדבר הראשון שאתה צריך לדעת הוא שיש שלושה סוגים של מערות. הראשונה היא מנהרות יבשות שנמצאות על חופי ים סוף. הסוג השני הן מנהרות טבולות השוכנות בעומק שבו המים מכסים אותן. האחרונות הן מנהרות מוצפות – מהן יוצאים מים בגלל שהן הוצפו במי ים או נוזלים אחרים. מעניין לדעת שהזקיף הגבוה ביותר שנמצא אי פעם התגלה במערת האלמוגים באילת – בגובה 30 מטר!

מערות נוצרו על ידי מים שזרמו דרך אבן הגיר במשך עשרות אלפי שנים, וחצבו מעברים וחדרים תת קרקעיים. המערות מלאות ברובן במי מלח, שכן הן יושבות מתחת לפני הים – מה שאומר שהצוללים חייבים כמובן ללבוש חליפת צלילה כדי לחקור אותן. למרות שהמים לרוב הם חמים וכך גם הסלעים בתוך המערות, עדיף ללבוש את החליפה כדי להגן על עצמך מפני שריטות. בנוסף, יש כמה אמצעי בטיחות שצריך לנקוט עם צלילה במערות- צריך להיות בעל שליטה טובה בציפה ולדעת איך להשתמש במסכה ובשנורקל כמו שצריך. כמו כן, חשוב שיהיה מספיק אוויר במיכל כאשר צוללים לבריכות של מערות תת-מימיות אלו.

כיצד אוכל לצלול במערות אלו?

מערות הן כלי מחקר חשוב להבנת העבר הגיאולוגי. הם גם דרך מצוינת לחקור את מסתורי הים. אבל איך היא החווית צלילה במערות באילת?

צלילה למערה שונה בהרבה מצלילה למים פתוחים. הראות נמוכה יותר, ויש יותר מכשולים מתחת למים – נטיפים, זקיפים, עמודים וכו'. צוללנים צריכים להיזהר לא לגעת בהם בידיים או בסנפירים כי הם עלולים בקלות להתנתק ולהיתקע בציוד הצולל או גרוע מכך. בדרך כלל לוקח כ-30 דקות לראיית הצוללנים להסתגל לחלוטין מתחת למים, מה שאומר שאם אתה הולך עמוק מדי מהר מדי, אולי לא תוכל לראות כלום – אז הישארו קרובים זה לזה!

צלילה במערות באילת היא פעילות פנאי הדורשת הכנה רבה ואמצעי בטיחות. היא אינה מתאימה לכל אחד ודורשת מיומנויות וניסיון. עם זאת, אם אתה צולל מוסמך עם עניין לחקור מערות או שאתה סתם רוצה לנסות משהו חדש, הפעילות הזו מתאימה בדיוק בשבילך. על מנת לצלול במערות יש לעמוד בכמה דרישות:

– בעל כרטיס C מ-PADI או כל ארגון צלילה אחר.

– ביצוע בדיקה רפואית על ידי רופא המאשר שאתה בריא מספיק לפעילות מסוג זה.

– עליך להחזיק לפחות 10 צלילות מתחת לחגורה לפני שתתחיל לצלול במערות.

– להיות בן 18 לפחות.

צלילה במערות היא חוויה שאנשים רבים לא מודעים לה, אך מדובר בחוויה ייחודית, שניתן לתרגם אותה לזיכרונות לכל החיים.

לפרטים על צלילה באילת למתחילים לחצו כאן

Vladimir Bulgaru

כללי


Back to top